Tavuk derisi – Çilek bacak (Keratozis pilaris)

Tavuk derisi görünümü (Keratozis pilaris); sıklıkla kol ve bacaklarda gelişen, nadiren yanaklarda da görülen, deri renginde ya da kızarık kabartı ve pürüzlenme durumudur. Genelde kaşıntı, ağrı gibi şikayetlere sebep olmadan deri görünümünde zımpara ya da ürpermiş/diken diken olmuş bir görüntü oluşturur.

Keratozis pilaris hastalıktan ziyade bir deri yapısı olup genelde mevsimsel alerji, egzama, bahar nezlesi ya da astım gibi alerjiye yatkınlık ve atopik yapısı olan kişilerde gelişir. Diğer iç hastalıklarla ilişkisi yoktur. Kişinin sağlığına zararlı bir durum değildir.

Derinin yapısal özelliği olduğu için tamamen kurtulmak mümkün olmasa da evde yapabileceğimiz bazı değişiklikler ile şikayetlerde azalma sağlayabiliriz:

  • Banyo suyunu ılık tutun ve 10 dakikadan uzun süre banyo yapmayın.
  • Kurutucu sabunlar yerine nemlendirici etkisi olan duş jeli kullanın
  • Hafifçe liflemek etkili olabilir ancak kuvvetli kese yapmak deriyi tahriş edip kıl köklerindeki kalınlaşmayı tetikler. Bu nedenle önerilmez.
  • Banyo sonrası cilt nemini kaybetmeden hızlıca nemlendirici uygulayın. Ürün içeriğinde Üre, Laktik asit ya da salisilik asit içeren, yoğun kıvamlı nemlendiriciler tercih edin.
  • Çok sıkı, dar kıyafetler sürtünmeyi arttıracağından kıl köklerindeki kalınlaşmayı tetikler. Bu nedenle önerilmez.