Saç egzamasını nasıl durdurabiliriz?

Saç egzaması (Seboreik dermatit); en çok saç derisi, kaşlar ve burun kenarlarında gelişen, yağlı egzama olarak da bilinen kronik bir deri hastalığıdır. Üzerinde sarı yağlı kepek/kabuklanma görülen kızarık alanlar olarak karşımıza çıkar.

Hastalık toplumun %5’i civarında görülür ve cildimizde zararsız bir şekilde yaşayan Malaszesia isimli mantar mikrobunun aşırı artışı ve buna cildimizin verdiği tepki nedeni ile oluşur. Hastaların tamamına yakınında eşlik eden başka bir hastalık yoktur ve seboreik dermatit iç organlara zarar vermez. Çok nadiren yoğun tedaviye rağmen dirençli olma durumunda bazı hastalıklar açısından ileri tetkik edilir.

Saçlarda kepek oluşumu ise saç egzamasının hafif derecedeki bir türü olup yetişkinlerin %50’sinde görülür. Kepeklenmesi olan herkeste seboreik dermatit gelişmez ancak seboreik dermatiti olan hastaların büyük kısmında iyileşme dönemlerinde devam eden kepeklenme şikâyeti görülebilir.

Seboreik dermatit hastalarında uygulanan tedavilerle hastalığın bulguları geçici bir süre ortadan kaldırılabilir. Ancak çoğu zaman yorgunluk ve psikolojik stres hastalığı geri tetikleyebilmektedir. Böyle durumlarda hastalık kontrol altına alındıktan sonra tedavi edici şampuan ve ilaçlara seyrek aralıklarla tedaviye devam edilmesi, hastalığın nüks etmesini büyük ölçüde engelleyebilir.